İmplant' a Genel Bakış

Dünya üzerindeki başarı oranları %97 olan titanyum implantların insan vücudunda bilinen hiçbir yan etkisi ya da alerjik reaksiyonu yoktur. Kemik uyumu tam olan titanyum maddesi tıp alanında ilk olarak 1950’ li yıllarda ortopedi alanında kullanılmıştır. İlk denemeler maymunlar üzerinde iki kemiği birleştirmek için yapılmış ve yüksek oranda başarı sağlanmıştır. Bu başarıdan sonra çene kemiğinde uygulanması düşünülmüş ve mükemmel bir uyum gözlenmiştir. Günümüzdeki teknolojiyle yüzey özellikleri de oldukça gelişen implantlar çene kemiğiyle ayrılmaz yapılar haline gelmiştir.

Titanyum implantlar içinde bulunduğumuz yüzyılda altın çağını yaşamaktadır. Yüksek mühendislikle üretilen implantlar en mükemmel ve olgun dönemini yaşamaktayken diğer taraftan da önümüzdeki yıllarda implantın yerini alabilecek doğal diş üretmekle ilgili bilimsel çalışmalar devam etmektedir.

 

İmplantların Başarısız Olmasında Diş Hekimi;

İmplantların başarısız olmasın da yanlış uygulamalar sonucu diş hekimlerinin de payı olabilmektedir. Diş hekimleri bazen ticari kaygılarla gereğinden fazla implant planlaması yapabilmektedirler. Çoğu durumda 2 implantla çözülebilecek vakalarda 4 implantla çözüm üretmeye çalışmak yanlıştır. Gereğinden fazla uygulanan implant çene kemiğinde fazladan yük oluşturacak ve kemiğin direncini azaltacaktır. Fazladan yerleştirilen implantın yan etkileri de olacaktır.

İmplant operasyonu yapan diş hekiminin implant sayısını olabildiğince düşük tutarak en iyi sonucu almaya çalışması beklenir. Pahalı bir uygulama olan implant, sayı olarak ne kadar az tutulursa hasta içinde ekonomik anlamda da fayda sağlamaktadır. Tüm bu durumlar göz önünde tutularak gereğinden fazla yersiz implant önerilmemeli en az sayıyla güvenli bir planlama yapılmalıdır. Ticari kaygıyla yapılan fazla implant hastayı yormakla birlikte birçok sorunu da beraberinde getirecektir.

Hekim hatalarıyla ilgili bir diğer konuda hekimin implant seçimini yanlış yapmasıdır. İmplantlar çeşitli boy ve yapıda üretilirler. Formları da birbirinden farklı olan implantların seçimi son derece önemlidir. Diş hekimi çene kemiğini ve hastanın genel durumunu iyi muayene ederek doğru implantı seçmelidir.

 

İmplantların Başarısız Olmasında Markaların Etkisi;

Bir diğer konuda implantların markasıdır. Dünya çapında bilinen implant markalarının aslında birbirlerinden çok büyük farkları yoktur. Fakat lider implant markaları ar ge harcamalarına ayırdıkları paylar ve mühendislik seviyeleri ile fark yaratabilmektedir. Bu farklar implantların formalarında birleşme şekillerinde, yüzey özelliklerinde olmaktadır. Bu sayede diş hekimine ameliyat sırasında kolaylık sağlamakla birlikte çene kemiğiyle daha hızlı bütünleşerek hastaya da bekleme süresi bakımından fayda sağlamaktadır.

Yine ticari kaygılarla diş hekimleri tarafından marka seçimi konusunda yanlışlar yapılmaktadır. Bu yanlışlar genelde daha ucuza implant tedarik etmek isteyen diş hekimleri tarafından sahte veya kötü şartlarda üretilmiş markası olmayan malzemelerdir. İmplant uygulaması yapılırken hekimin kalitesi ve implantların markasına dikkat edilmektedir. Ülkemizdeki durum ise, yerli üretim başlasa da ağırlıklı olarak ithal edilen implantlar kullanılmaktadır. Ülkemize fazla sayıda ülkeden çeşitli marka ve yapılarda implant gelmektedir. Bu implantların içinde hatalı üretilen implantlarda bulunmaktadır. Üretimi hatalı olan bu implantlar dünya pazarında daha ucuza satılmakta ve bazı klinik ve hastaneler tarafından tercih edilebilmektedir. Bu ucuz implantları hızlıca elden çıkartmak için reklam yoluna başvurmakta ve insanların ilgilerini çekmeye çalışmaktadırlar. Size düşen dikkatli davranmak hangi marka implant takıldığını takip etmek, gittiğiniz klinik, hastane ve hekimi araştırmaktır. Aksi takdirde ucuza implant yaptırayım derken sağlığınızı tehlikeye sokabilirsiniz.

 

İmplantların Başarısız Olmasında Hastanın Payı;

Başarıyla sonuçlanan implantolojiden sonra implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması çok önemlidir. İmplant hastasının cerrahi işlemden sonra hekimin tavsiyelerine uyması yüksek önem taşımaktadır. Az da olsa yaşanan İmplant kayıplarında hasta hatalarının payıda yüksektir. 2 saat bir şey yememek, 24 saat sigara içmemek, sıcak ve sert gıdaları 24 saat tüketmemek v.b. gibi önemli tavsiyelere mutlaka uymak gerekmektedir.

 

İÇERİK


  • Haberler
  • Videolar
  • Makaleler

İLETİŞİM


  • Site Haritası
  • Bize Sorun
  • Randevu

MENU


  • Anasayfa
  • Kurumsal
  • İletişim
Copyright © 2006-2013. Tüm Hakları Saklıdır.
Powered by Ankaweb